Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 5 w Łapach

Administrator. Opublikowano w JRG 5

 

JRG 5 2019

Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 5
w Łapach

18 - 100 Łapy,
ul. Płonkowska 1A

tel./ fax 85 715 27 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza jest podstawową jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej posiadającą siły i środki umożliwiające samodzielne organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń.

 
Dowódca JRGmł. bryg. mgr Andrzej Zalewski 
tel./ fax (085) 715-27-00, 477117325


Zastępca Dowódcy JRG - st. kpt. mgr inż. Maciej Foryś
tel./ fax (085) 715-27-00, 477117325

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Łapach otrzymała Akt Powołania 1 lipca 1992 r.

W Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej służbę pełni 33 ratowników na trzech zmianach służbowych:


Zmiana I - 11 ratowników,
Zastępca Dowódcy Zmiany - mł. kpt. Marcin Zarzecki

Zmiana II - 11 ratowników,
Dowódca Zmiany – kpt. Zbigniew Dworakowski

Zmiana III - 11 ratowników,
Dowódca Zmiany - st. kpt. Konrad Sawicki


JRG dysponuje obecnie czterema samochodami:
- GBA-Rt 2,5/25 MAN
- GCBA-Rt 5/32 SCANIA,
- SHD-23 MAN,
- SLRR VW CADDY;
oraz przyczepami: zespołem prądotwórczym o mocy 130 kVA, logistyczno-sztabową z namiotem pneumatycznym i przyczepką podłodziową.


Zagadnienia operacyjne.
Rejon chroniony przez Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą Nr 5 w Łapach zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części Powiatu Białostockiego i graniczy:
- od strony północnej i wschodniej z terenem UG Choroszcz i Juchnowiec,
- od strony południowej z rejonem KP Bielsk Podlaski,
- od strony zachodniej z rejonem KP Wysokie Mazowieckie.

Ogólną charakterystykę poszczególnych gmin z obszaru chronionego przedstawia poniższa tabela:

GMINA

Powierzchnia
(ha)

Liczba
mieszkańców

Ilość
miejscowości

Powierzchnia
zalesiona (ha)

ŁAPY

13144

22845

25

1900

POŚWIĘTNE

11433

4346

35

3274

TUROŚŃ KOŚĆIELNA

14030

5132

32

3776

SURAŻ

7660

2184

9

901

Ogółem:

46267

34507

101

9851

- w tym mieszkańców miasta Łapy - 17132
- w tym mieszkańców miasta Suraż - 1011


Teren obszaru chronionego przecina rzeka Narew (gminy Suraż, Łapy, Turośń Kościelna) z licznymi odnogami i rozlewiskami. Obszar około 13000 ha zajmuje Narwiański Park Narodowy z bogatymi okazami fauny i flory - szczególnie ptactwa i roślinności wodnej. Jest to teren o podłożu podmokłym, bagiennym, niedostępny dla pojazdów. W sprzyjających warunkach atmosferycznych, szczególnie w miesiącach letnich (susza), duża ilość suchej roślinności stanowi istotny element zagrożenia.

Charakterystyka rejonu chronionego

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza PSP w Łapach zlokalizowana jest w rozwidleniu ulic Płonkowskiej i Warszawskiej. Jej położenie pozwala na dogodny dojazd na teren całego miasta oraz do wszystkich miejscowości z terenu gminy Łapy, Suraż, Poświętne i Turośń Kościelna.


Główne obszary występujących zagrożeń na terenie rejonu działania JRG związane są przede wszystkim z zagrożeniami pożarowymi i innymi miejscowymi.

Odział Cukrowni „Łapy” w Łapach Krajowej Spółki Cukrowej


Zakład położony jest na południu miasta. Jego powierzchnia wynosi 254884 m2. W 2008 r. wstrzymano produkcję cukru. Jedynym działem, gdzie prowadzona jest działalność jest pakownia. Pakowany jest tu cukier zarówno ten pochodzący z łapskich magazynów jak i ten przywożony z innych cukrowni na terenie kraju. Na terenie zakładu funkcjonują prywatne podmioty gospodarcze wynajmujące obiekty od KSC. Obecnie w miejscu zbiorników osadowych nalażących wcześniej do Cukrowni, a przejętych przez Gminę Łapy ustanowiona jest Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Celem strefy jest zagospodarowanie jej terenu poprzez zachęcenie nowych zewnętrznych inwestorów do zakładania działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach.  

Spółdzielnia Mleczarska w Łapach
Zakład położony jest w południowo -zachodniej części miasta ok. 1,5 km od centrum przy ul. Brańskiej i zajmuje powierzchnię 37132 m2 Zakład zajmuje się przetwórstwem mleka. Głównymi produktami jest mleko w proszku tłuste i odtłuszczone, masło, twaróg, mleko spożywcze, śmietana spożywcza. W procesie technologicznym przy przetwarzaniu i magazynowaniu przetworów mlecznych wykorzystywane są substancje niebezpieczne w postaci amoniaku (instalacja chłodnicza) i kwasu azotowego. Dodatkowo duże zagrożenie w zakładzie stwarza produkcja mleka w proszku, które w trakcie przesyłania instalacją technologiczną może powodować zagrożenie wybuchem.

Duże zagrożenie stwarza kolejowy transport materiałów niebezpiecznych przez węzeł kolejowy PKP biegnący przez większość obszaru działania JRG.

Jednostka w Łapach w ramach wspólnego wykorzystywania pomieszczeń oraz sprzętu ściśle współpracuje z Ośrodkiem Szkolenia w Łapach podległym Komendzie Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.

W ramach wspólnych ćwiczeń oraz działań ratowniczo – gaśniczych JRG współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną w Łapach, z którą dzieli także wewnętrzny plac.


Strażacy z JRG bardzo często reprezentują swoją Jednostkę, Komendę Miejską PSP oraz Komendę Wojewódzką PSP w różnego rodzaju zawodach i imprezach sportowych. Uczestniczą w rozgrywkach piłki nożnej, piłki siatkowej, a także tenisa stołowego. Potwierdzeniem osiągniętych wyników są m.in. dyplomy i puchary znajdujące się w JRG.

Od 2008 r. strażacy z Łap uczestniczą w kolejnych edycjach programu honorowego krwiodawstwa „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”, gdzie dzięki dużym ilościom oddanej krwi zajmują czołowe miejsca na szczeblu wojewódzkim.