Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Historia JRG Nr 1

Administrator. Opublikowano w JRG 1

Historia Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Białymstoku sięga roku 1875 kiedy to powstająca Białostocka Straż Ogniowa otrzymała pomieszczenia przy ul. Warszawskiej 3. W głębi podwórza stały zabudowania, w których rozmieszczono wozy, konie, osprzęt i zakwaterowano strażaków. Skoszarowani byli oni na wzór wojskowy, znajdując się w ciągłej gotowości bojowej.

 W roku 1891 powstała murowana konstrukcja wieży o wysokości 21 m na, której umieszczono obudowana galeryjkę- czatownię. Po dostrzeżeniu ognia z wieży obserwacyjnej lub dostarczeniu meldunku o miejscu jego wybuchu, wartownik ogłaszał alarm na terenie całej jednostki i natychmiast otwierał bramę. Wieża stoi na terenie JRG nr 1 po dziś dzień - widoczna na wyżej zamieszczonym zdjęciu.

 

Podczas I wojny światowej decyzją władz wojskowych cała jednostka została ewakuowana z miasta. Powróciła do swoich pomieszczeń w 1920 r. jako Zawodowa Straż Pożarna. Dnia 4 sierpnia 1944 r. w pomieszczeniach przy ul. Warszawskiej powstała miejska Straż Pożarna. Strażacy własnymi siłami przystąpili do remontu jednostki  która była w ponad 40% zniszczona.

 

Po roku 1950 jednostki ochrony pożarowej podniesiono do rangi organów państwowych. Zmieniło to nie tylko status ale i sposób finansowania jednostki. Wybudowano garaż na samochody oraz magazyn na sprzęt pożarniczy. Rozebrano rozwalające się przybudówki po czym własnymi siłami przystąpiono do budowy nowych pomieszczeń. Efekt tej pracy stoi do dziś. Pomimo licznych zmian garaże, pomieszczenia sypialne, stołówka, świetlica i sanitariaty służą strażakom nadal.

 

W roku 1970 w ramach planowanych inwestycji rozbudowano garaże i warsztaty, następnie dobudowano pomieszczenia agregatów prądotwórczych oraz służącą do dziś trzypiętrową wspinalnię treningową zastępując zbudowana w 1979 r. sześciopiętrową wspinalnię murowaną. Większość prac wykonali sami strażacy. W roku 1985 r. nadal trwały prace nad dostosowaniem  budynków do potrzeb nowocześnie działającej jednostki. W roku 1986 oddano do użytku budynek socjalny, pralnię, suszarnię i saunę.

 

W 1992 r. nastąpiła całkowita reorganizacja istniejących dotychczas struktur pożarniczych. Ukoronowaniem tych zmian była likwidacja dotychczasowych jednostek organizacyjnych straży pożarnych i powołaniem jednolitej Państwowej Straży Pożarnej. Przy ul. Warszawskiej 3 powstała JRG nr 1 do której zostało przydzielonych 102-ch strażaków.

 

Połowa lat dziewięćdziesiątych zaowocowała kolejnymi zmianami inwestycjami remontowo – budowlanymi. Przeprowadzono remont pomieszczeń socjalnych, przebudowano ześlizg, wykonano specjalna wentylację oddymiającą, wyremontowano garaże i  przebudowano bramy garażowe oraz wyremontowano pokrycie dachowe.